IEŠKANTIEMS GERIAUSIO SPRENDIMO VAIKUI – MEDIACIJOS PASLAUGA TĖVAMS

Savivaldybės žinios Peržiūros: 1131

teismas2 CustomKaip užtikrinti vaikų gerovę, kai tėvai ar vienas iš jų nenusiteikę vykdyti teismo sprendimų vaikų atžvilgiu? Diskusijoje geriausios išeities šeimoje augantiems vaikams, kurių tėvai skiriasi, ieškojo Utenos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (toliau – VTAS) atstovės, dalyvaudamos renginyje-diskusijoje „Mediacija Lietuvoje – aktualijos ir perspektyvos".

Suaugusiųjų nesusikalbėjimas, bendravimo su vaiku tvarkos nesilaikymas, tėvų barniai neigiamai paveikia ir šeimoje augančius vaikus. Toks žalingas tėvų ir kitų vaikų įstatyminių atstovų elgesys gali sukelti net ir vaiko teisių pažeidimus.


Utenos apskrities VTAS vedėja Irena Gaigalienė pastebi, kad daugėja atvejų, kai antstolis į Skyrių kreipiasi su prašymu parekomenduoti geriausiai vaiko interesus atitinkančias teismo sprendimo vykdymo priemones bei jų vykdymo tvarką.


„Būtent neteisminė mediacija tėvams gali padėti susitarti ir rasti geriausią sprendimą vaiko atžvilgiu. Svarbu akcentuoti, kad mediacijos paslauga teikiama nemokamai! Mediacijos paslaugas šeimai galime suteikti per kompleksines socialines paslaugas, t. y. savivaldybės į kompleksines socialines paslaugas jau yra įtraukusios mediacijos procesą. Ikiteisminė mediacija labai svarbi tuo, kad jeigu jos procesas sėkmingas – šeimos nariams nebereikia eiti į teismą", – pristatydama neteisminę šeimos mediaciją, kurią gali gauti šeimos Utenos apskrities savivaldybėse, sakė skyriaus vedėja I. Gaigalienė.


Anot I. Gaigalienės, vaiko teisių apsaugos specialistai visuomet stengiasi išnaudoti bendradarbiavimo galimybes su socialines paslaugas teikiančiomis ar jas koordinuojančiomis institucijomis, tuo siekiant krizines situacijas išgyvenantiems asmenims suteikti tinkamą pagalbą.


Susitikimo metu mediatorius Egidijus Langis akcentavo, kad mediatoriui svarbiausiai yra gerai išmanyti mediacijos procesą ir visai nesvarbu, ar mediatorius yra teisininkas, ar gydytojas, ar inžinierius. Pranešėjas stebėjosi, kad, pavyzdžiui, 2018 metais iš 160 000 šeimos bylų tik 100 buvo perduota mediacijos procesui.


Jo kolega mediatorius Rokas Uscila pridūrė, kad „nors minimalios priežiūros priemonių įstatyme yra įtvirtintas mediacijos institutas, liūdina tai, kad, pavyzdžiui, 2018 metais iš 500 vaikų, kuriems buvo inicijuotas minimalių priežiūros priemonių procesas, tik 16-ai buvo taikoma mediacija. Norisi, kad savivaldybės specialistai aktyviau teiktų šitą paslaugą, visų pirma pradedant nuo įstaigos darbuotojų švietimo, nes pasitaiko atvejų, kai socialinis darbuotojas mediaciją lygina su meditacija".


Renginyje dalyvavę specialistai priėjo prie vieningos nuomonės, kad, sprendžiant probleminius atvejus dėl teismo sprendimų nevykdymo, svarbiausia atsižvelgti į geriausių vaiko interesų prioriteto principą. Tai reiškia, kad vaiko teisių apsaugos skyriaus pareiga užtikrinti nepilnamečių teises ir geriausius jų interesus teismo sprendimo vykdymo metu, o psichologas padeda antstoliui efektyviai nešališkai spręsti vykdymo proceso metu iškilusias krizines situacijas, kurių metu gali nukentėti vaikai.


Diskusija, kurioje dalyvavo Utenos apylinkės teismo teisėjai, apskrities prokurorai ir advokatai, apibendrinta teigiant, kad mediacijos plėtojimo perspektyvos Lietuvoje – optimistinės, nes nuo 2020 metų sausio 1 d. šeimos bylose mediacija bus privaloma.


Mediacija – tai procesas, kurio metu neutrali trečioji šalis siekia padėti šalims – tėvams – patiems rasti jiems geriausią sprendimą. Mediacija – tai paslauga, galinti padėti tėvams pradėti kalbėtis ir tartis, ieškant geriausiai vaiko interesus atitinkančių sprendimų. Mediacijos tikslas ir esminis principas – įpareigoti šalis priimti abiems priimtiną sprendimą be valstybės įsikišimo.


Šeimos mediacija naudinga tuo, kad tai bene tinkamiausias būdas spręsti šeimos ginčus šalims, kurios ateityje turėtų bendrauti dėl esančių bendrų vaikų.
Šeimos mediacijos privalumai, lyginant ją su teisminiu procesu, yra šie:
• šalys, o ne teisėjas ar kas nors kitas, nusprendžia, ko jos nori;
• sutuoktiniai turi galimybę, padedant mediatoriui, susėsti, išsikalbėti, įsiklausyti ir išgirsti kitos šalies argumentus, priežastis, sukėlusias konfliktą. Taip išvengiama streso, tolimesnės žalos vaikui, neradus tėvams bendro sutarimo, atsiradimo;
• išlieka galimybė palaikyti gerus santykius ateityje. Tai ypač svarbu poroms, turinčioms vaikų. Net ir ne sutuoktiniai visą gyvenimą ir toliau bus susieti, nes vaikui jie išliks tėvai;
• jų pačių priimtas sprendimas bus priimtinas abiem šalim;
• tai pigesnis ir greitesnis būdas išspręsti nesutarimus, lyginant su atvejais, kada kreipiamasi į teismą;
• mediacijos metu pasiektas susitarimas yra lankstesnis. Pasikeitus aplinkybėms, tokį susitarimą paprasčiau nei teismo sprendimą pakeisti.

teismas2 Custom

Panašūs straipsniai