manoutena logoUtenoje atidaromas basakojų takas: šį sekmadienį rengiamos „ruonių“ maudynės ir pasivaikščiojimas vinimis

iStock 1197657855Daug kas yra išbandęs kontrastinį dušą, tačiau gūžiasi nuo minties įšokti į šaltą ežerą. Šį sekmadienį, prieš 11 val., socialinio projekto #Bendranoriai organizatoriai kviečia uteniškius įveikti savo baimes ir susiburti šaltoms maudynėms. O kad jos praeitų sklandžiai, #Bendranoriai ragins pirmiausia apšilti pėdas naujame take.

Sekmadienį, 11 val., Utenos gyventojai kviečiami į basakojų tako paplūdimyje prie Klovinių užtvankos atidarymą – naują Kneipo tako principu #Bendranorių įrengtą ruožą, skirtą apšilti kojas prieš neriant į tvenkinį arba išlipus iš jo. Renginio dalyviai galės pasivaikščioti per įvairių dydžių ir formų akmenų, smėlio, medžio, žolės ruožus.

Vaikščiojimas tokiais netolygiais paviršiais, anot projekto organizatorių, veikia kaip natūralus kojų masažuoklis, kuris gali pagerinti kraujotaką, mažinti raumenų įtampą ir palengvinti kojų skausmus bei patinimą. Vėliau apšilusieji basakojų take bus kviečiami su vietos „ruonių“ bendruomene išsimaudyti tvenkinyje.

Suteikia energijos, padeda sumažinti svorį

Anot sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ gydytojo Mindaugo Junkos, maudynės šaltame vandenyje turi itin daug naudų. Pirmiausia išsimaudžiusieji pajunta energijos pliūpsnį, mat šaltas vanduo pažadina organizmą ir suaktyvina gyvybinius procesus: išsimaudžius suaktyvėja kraujotaka, padažnėja širdies plakimas ir kvėpavimas, į plaučius patenka daugiau deguonies.

„Po pasiplaukiojimo jausitės ne tik žvalesni ir budresni, bet ir labiau atsipalaidavę, mat šaltas vanduo atpalaiduoja raumenis, veiksmingai mažina uždegimus, sąnarių ir raumenų skausmą, juos atpalaiduoja, ypač po fizinio krūvio.

Be to, šaltas vanduo padeda ir kontroliuoti svorį, nes šaltis skatina medžiagų apykaitą ir raumenų susitraukimus, padeda pašalinti toksinus. Norėdamas sušilti, organizmas naudoja energiją, degina riebalus ir suaktyvina geruosius riebalus, kurie padeda sudeginti daugiau kalorijų“, – sako gydytojas.

Taip pat „ruoniai“ džiaugiasi stipresniu imunitetu, mat praktikuojant šaltąsias maudynes reguliariai, suaktyvėja limfinė sistema ir kraujo apykaita, stiprėja širdis ir mažėja kraujo spaudimas, taip pat mažėja širdies ir kraujagyslių bei įvairių peršalimo ligų bei infekcijų rizika.

Grūdinimasis šalčiu taip pat stimuliuoja smegenis ir gerina nuotaiką, veikia antidepresiškai bei didina atsparumą stresui, padeda kovoti su nemiga. Visgi maudytis šaltame vandenyje, pasak M. Junkos, negalima nėščiosioms, vaikams be suaugusiųjų priežiūros, neturintiems gydytojo leidimo sergantiesiems širdies ligomis, astma ar turintiems aukštą kraujo spaudimą.

Patarimai „ruoniams“

Prieš eidami maudytis, iškart pasiruoškite rankšluostį ir drabužius – išlipus iš vandens, norėsite iškart šildytis, o ne ieškoti reikalingų daiktų.

Apšilkite kojas – apibėkite ratą, padarykite trumpą mankštą – pritūpimų, atsispaudimų, šuoliukų. Pasivaikščiokite basakojų taku – pėdų masažas padeda atsipalaiduoti.

Įlįskite į vandenį nuo kranto ar lieptelio, tačiau nepamirškite judėti tiek dar brisdami, tiek vandenyje. Jei prieš tai niekada nesigrūdinote, pirmais kartais vandenyje ilgai nebūkite, o vandens temperatūrai nukritus iki 10 laipsnių, užteks tik įšokti ir išlipti.

Sušilkite – nusišluostykite ir apsirenkite. Neišsigąskite, jei stipriai drebate – tai geras ženklas, nes kūnas natūraliai šildosi pats.

Grūdinkitės nuosekliai ir reguliariai – jei iki šiol šaltame vandenyje nesimaudėte, darykite tai atsargiai ir su saiku, tačiau reguliariai ar bent jau praktikuokite kontrastinį dušą.

Basakojų takas – devintoji projekto #Bendranoriai, kuris finansuojamas iš Europos socialinio fondo lėšų, iniciatyva. Europos socialinio fondo agentūros inicijuoto projekto metu įvairiuose Lietuvos miestuose įgyvendinamos 10 skirtingą socialinę tematiką atspindinčių iniciatyvų. Štai Jonavoje buvo atidaryta Gerų šuniukų dresavimo aikštelė, burianti keturkojų draugų šeimininkus, o Trakų Karaimų gatvėje pristatyta iniciatyva - Pokalbių alėja - skatina bendrauti mus visus: prie suoliukų gatvėje pastatytuose „sufleriuose“ galima perskaityti įvairius, tarpusavio ryšį stiprinančius ar pokalbį pradėti padėsiančius klausimus.

Parkelyje prie Prienų meno mokyklos jos auklėtinių ir prie jų prisijungusių gyventojų sukurta kitokia žaidimų aikštelė. Ant žemės ištapytame žaidimų „kilime“ vaikai, jų draugai ir net tėveliai gali išbandyti įvairius labirintus, šokinėjimų, pritūpimų, apsisukimų reikalaujančias trasas ir rungtyniauti tarpusavyje.

Globojama Gabrieliaus Liaudansko–Svaro, Alytaus Jaunimo parke įkurta socializacijos erdvė senjorams su lauko stalo žaidimais, o mokslo žurnalistė Goda Raibytė–Aleksa romantikos mėgėjams ir astronomijos mylėtojams šalia Ignalinos paplūdimio pristatė hamakų zoną su žvaigždžių stebėjimo žemėlapiais.

Netradicinė veidrodžių instaliacija, globojama aktorės Inetos Stasiulytės, atsirado Lazdijų Nepriklausomybės aikštėje, o vieną pirmųjų iniciatyvų, globojamą visuomenininkės Lukos Lesauskaitės, galima rasti Pasvalio sporto parke – tai yra ant riedlenčių rampų įamžinti įvairūs moksleiviams reikalingi moksliniai faktai. Projektas pradėtas nauja meditacijos ir ramybės erdve Birštone. Jos globėja tapo fotografė ir socialinių projektų kūrėja Neringa Rekašiūtė.

Daugiau apie projektą: www.bendranoriai.lt

iStock 1197657855

Panašūs straipsniai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas