Šeštadienis, 14 gruodžio, 2024
HomeNaujienosSveikataDeguonies terapija ir lėtinės ligos

Deguonies terapija ir lėtinės ligos

Deguonies terapija – tai gydymo metodas, kurio metu pacientui papildomai skleidžiamas deguonis. Paprastai tai daroma naudojant specialias kaukes ar kanules, kurios padeda lengviau kvėpuoti.

Mūsų organizmui deguonis yra gyvybiškai svarbus. Jis reikalingas energijos gamybai, ląstelių atsinaujinimui ir visų organų tinkamam funkcionavimui. Kai kuriomis ligomis sergantys žmonės patiria deguonies trūkumą, tad tokiu atveju terapija ir yra būtina.

Deguonies terapijos vaidmuo gydant lėtines ligas

Kodėl deguonies terapija tokia svarbi lėtinėms ligoms? Pirmiausia, jis mažina dusulį, nuovargį, pagerina miegą, didina fizinį aktyvumą… Tai geras pasirinkimas ypač  LOPL sergantiems pacientams, tad deguonies terapija gali žymiai prailginti gyvenimą. Kai kuriais atvejais deguonies terapija gali sulėtinti ligos progresavimą ir atidėti kitų gydymo būdų poreikį. Galiausiai, ji gali padidinti kitų gydymo būdų, pavyzdžiui, vaistų, veiksmingumą.

Kitos ligos, kurioms gali būti skiriama deguonies terapija:

  • Dėl mažo deguonies kiekio ore dideliame aukštyje gali išsivystyti aukštikalnių liga. Deguonies terapija naudojama asmenims, kurie dažnai pramogauja kalnuose.
  • Esant mažakraujystei, kraujyje būna mažiau hemoglobino, kuris perneša deguonį, tad minėta terapija tampa būtina.
  • Tam tikri neurologiniai sutrikimai, pavyzdžiui, insultas ar galvos smegenų traumos, vėlgi, reikalauja šios terapijos.
  • Kaip jau minejome, lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) yra viena dažniausių indikacijų deguonies terapijai. LOPL sergantieji patiria deguonies trūkumą, o papildomas deguonis gerina gyvenimo kokybę, didina fizinį aktyvumą ir gali prailginti gyvenimą.
  • Kai širdis nebegali pumpuoti pakankamai kraujo – organai, įskaitant ir plaučius, negauna reikiamo deguonies. Deguonies terapija gali padėti pagerinti širdies funkciją ir sumažinti simptomus.
  • Intersticinės plaučių ligos pažeidžia plaučių audinį, taip apsunkindamos deguonies patekimą į kraują. Deguonies terapija gali padėti pagerinti deguonies aprūpinimą organizmui.

Taip pat labai naudinga yra ir baro kamera. Sakoma, kad kompleksinis abiejų metodų naudojimas – daro stebuklus žmogaus organizme.

Kaip veikia deguonies terapija?

Deguonies terapija – paprastas, tačiau labai efektyvus būdas norint padidinti deguonies kiekį organizme. Papildomas deguonis tiekiamas per specialias kaukes ar kanules ir tiesiogiai patenka į plaučius, o iš ten – į kraują. Šis papildomas deguonis pasklinda po visą organizmą ir pasiekia kiekvieną ląstelę.

Kokie procesai vyksta organizme veikiant deguonies terapijai? Deguonis jungiasi su hemoglobinu ir yra pernešamas po visą kūną. Didesnis deguonies sočiųjų kiekis reiškia, kad audiniai gauna daugiau deguonies, taip būtinos energijos gamybai. Ląstelės efektyviau naudoja deguonį, todėl gali gaminti daugiau energijos ir geriau atlikti savo funkcijas, o dėl pagerėjusio ląstelių kvėpavimo – sumažėja kenksmingų medžiagų, tokių kaip pieno rūgštis, kaupimasis audiniuose.

Terapijos metu stimuliuojami gijimo procesai, nes deguonis skatina naujų kraujagyslių formavimąsi, ląstelių regeneraciją ir žaizdų gijimą. Taip pat deguonies terapija gali padėti stiprinti imuninę sistemą ir padidinti atsparumą infekcijoms.

Kada skiriama deguonies terapija?

Kiekvienam pacientui deguonies terapijos režimas parenkamas individualiai atsižvelgiant į ligos sunkumą, bendrą sveikatos būklę ir kitus veiksnius. Gydytojas reguliariai vertina paciento būklę ir, prireikus, koreguoja deguonies terapijos režimą.

Be tiesioginio poveikio kvėpavimui – deguonies terapija taip pat gali pagerinti miego kokybę net sumažindama naktinį pabudimą dėl dusulio. Dėl pagerėjusios gyvenimo kokybės ir fizinio aktyvumo – deguonies terapija gali teigiamai paveikti emocinę būseną, galiausiai, terapija gali sumažinti kitų ligų, susijusių su deguonies trūkumu, riziką.

Tiesa, jos naudojimo metu gali pasireikšti ir šalutiniai poveikiai – tokie kaip galvos skausmas, pykinimas, odos paraudimas. Daugelį šalutinių poveikių galima sumažinti tinkamai parinkus deguonies tiekimo priemonę ir reguliariai ją prižiūrint. Taip pat svarbu, kad asmeniui būtų parenkama tinkamiausia terapijos rūšis.

  • Pastovi deguonies terapija, kai deguonis tiekiamas nuolat, 24 valandas per parą.
  • Periodiška deguonies terapija, kai deguonis tiekiamas tik tam tikromis dienomis arba tam tikru paros metu.
  • Nešiojamos deguonies sistemos leidžia pacientams būti mobilesniems ir aktyviau leisti laiką.

Deguonies terapija yra svarbi daugelio lėtinių ligų gydymo dalis, tačiau ji negali išgydyti ligos, o tik pagerinti paciento gyvenimo kokybę. Visais atvejais svarbu laikytis gydytojo nurodymų ir reguliariai tikrintis.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments