Aplinkos apsaugos departamentas dvi savaites rugpjūtį vykdė automobilių taršos kontrolės reidus Panevėžyje. Patikrintos atsitiktinai sustabdytos 38 transporto priemonės. Nė vienas patikrintas automobilis neviršijo išmetamų teršalų kiekių ribinių verčių.
Šie reidai – tik pirmoji platesnės aplinkosaugos kampanijos dalis, apimsiančios visas Aplinkos apsaugos departamento valdybas. Pirmieji tikrinimai vyksta Panevėžio valdyboje – Panevėžio mieste, nuo kitos savaitės reidai bus vykdomi Utenoje. Rugsėjo mėnesį reidai vyks Šiaulių valdybos teritorijos miestuose.
Patikrinimų metu nenustatyta pažeidimų
Panevėžyje patikrintos 38 transporto priemonės, iš kurių 32 buvo varomos dyzeliniu ir 6 benzininiu varikliu. Pasirinktinai buvo sustabdyti 10 metų senumo ar dar senesni automobiliai.
Pareigūnai pastebi, kad visi vairuotojai buvo geranoriškai nusiteikę, o kai kurie netgi savanoriškai siūlėsi pasitikrinti savo automobilius.
„Patikrinimų metu Panevėžyje nenustatėme nė vieno automobilio, kuris viršytų išmetamų teršalų ribines vertes. Vairuotojai geranoriškai bendradarbiavo, o kai kurie prisijungė patikrinti savo automobilį savanoriškai. Seniausias sustabdytas automobilis buvo 30 m. amžiaus, tačiau senas automobilis nelygu taršus”, – sako Ieva Jakupkaitė, Panevėžio aplinkos apsaugos skyriaus vedėja.
Sušvelninta administracinė atsakomybė – taikomas įspėjimas
Šių metų birželį įsigaliojus Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimams, aplinkosaugininkai, nustatę transporto priemonių, kurių į aplinkos orą išmetamų teršalų kiekis viršija ribines vertes, pirmą kartą tokių transporto priemonių vairuotojams skirs įspėjimą.
Transporto priemonių techninės apžiūros dokumento galiojimas
Šių metų rugpjūčio 1 d. įsigaliojus Lietuvos transporto saugos administracijos direktoriaus įsakymo pasikeitimams, vairuotojams skiriama daugiau laiko pasirūpinti savo transporto priemone iki nustojant galioti techninei apžiūrai.
Remiantis atnaujintu įsakymu techninės apžiūros dokumentas baigs galioti po septynių darbo dienų nuo sprendimo surašymo momento, tačiau jeigu bus nustatytas pavojingų aplinkai skysčių nuotėkis – techninės apžiūros dokumentas baigs galioti iš karto ir tokia transporto priemonė negalės dalyvauti eisme.
Septynių darbo dienų terminas suteikiamas tam, kad transporto priemonių savininkai ar naudotojai galėtų sutvarkyti automobilius ir po to atlikti techninę apžiūrą. Jei per šį laikotarpį techninės apžiūros centruose bus neatlikta pakartotinė techninė apžiūra, įrodanti kad ribinės vertės nebeviršija leistinų normų, techninės apžiūros galiojimas bus panaikintas.
Ką svarbu žinoti automobilio vairuotojui
- Departamento pareigūnai sustabdę transporto priemonę dėl taršos kontrolės, netikrins joje esančių vairuotojo daiktų. Tik turint pagrįstų įtarimų, kad tikrinamame automobilyje esantys daiktai yra susiję su nelegalia medžiokle, žvejyba ir pan., pareigūnai turi teisę daiktus patikrinti.
- Taršos kontrolės reidų metu transporto priemonės nebus stabdomos tamsiuoju paros
- Gavus sprendimą dėl transporto priemonės techninės apžiūros naikinimo ir atlikus pakartotiną techninę apžiūrą, papildomai nieko informuoti ir pranešti nereikia.
Daugiau naudingos informacijos apie automobilių taršos kontrolę rasite departamento parengtoje atmintinėje.
Kaip atpažinti pareigūną ir tarnybinį automobilį
Transporto priemones stabdančius departamento pareigūnus atpažinti kelyje nebus sudėtinga. Departamento pareigūnai vilkės tarnybinę uniformą su užrašais „Aplinkos apsauga“, siuvinėtomis emblemomis su užrašu „Lietuvos aplinkos apsauga“, o paprašius pateiks aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūno pažymėjimą.
Ekipaže bus ne mažiau kaip du pareigūnai, kurie šviesiuoju paros metu stabdys transporto priemonę modami šviečiančia reguliuotojo lazdele arba šviesą atspindinčiu skrituliu su raudonu atšvaitu skersai judėjimo krypties, arba per garsiakalbį liepdami sustoti ir (arba) įjungę patrulinės motorinės transporto priemonės mėlynos spalvos švyturėlius. Visą informaciją, kaip atpažinti pareigūnus ir jų tarnybinius automobilius, rasite čia.