manoutena logoAdomus

STEAM centre – apie Afriką: įspūdingą, stebinančią ir gąsdinančią

2023 03 27 afrikaAfrika. Kokia mes ją pažįstame? Žalią, gražią, turtingą ištekliais, pilną egzotinių gyvūnų ir visai kitos kultūros žmonių. Bet Afrika ne tik įspūdinga ir stebinanti. Ji kartu gąsdinanti. Gąsdinanti kalnakasybos tarša, gamtos netausojimu, atliekų, verčiamų į vandenyną, kalnais, socialinėmis problemomis.


Apie tai, kuo Afrika mus, šiauriečius, gąsdina, buvo kalbama kovo 23 d. Utenos atviros prieigos STEAM centre surengtame susitikime su Lietuvos geologijos tarnybos mokslininku, pasaulyje gerai žinomu geologinės inžinerijos bei hidrogeologijos specialistu, dr. Jonu Satkūnu. Mokslininkas Afrikos žemyną yra išmaišęs skersai išilgai, vykdydamas geomokslinius tiriamuosius darbus ten pabuvojęs ne vieną dešimtį kartų.


Savo įspūdžiais, pastebėjimais dr. J. Satkūnas pasidalino su gausiai susirinkusiais uteniškiais. Susitikimas buvo daugiau nei įspūdingas, atskleidęs apie Afrikos žemyną neįtikėtinų faktų. Pirma, Afrika – judantis žemynas, dėl ko ir kyla tokie žemės drebėjimai, kokie neseniai įvyko Turkijoje. Antra, Afrika vis labiau dykumėja, t. y. dykumos pasiglemžia vis daugiau žaliosios Afrikos. Dėl to smėlis iš Sacharos jau pasiekia ir Lietuvą. Trečia, Afrikos žemyne stebimas seisminio ir vulkaninio aktyvumo padidėjimas, ugnikalnių atgijimas, milžiniški plyšiai dirvožemyje. Tai reiškia, kad žemynas skyla į dvi dalis. Žinoma, tai nutiks ne rytoj, ne po metų. Tai gali nutikti po milijono metų. Bet milijonas metų žemės vystymesi, kaip sakė J. Satkūnas, - tik akimirka.
Neabejotinai Afrika daro poveikį visai Žemės planetai ir visiems jos gyventojams. Žemyne fiksuojama ir daugiau išskirtinių, ne visada gerų, dalykų. Štai Kabwe (Zambija), buvusi cinko ir švino kasykla, yra labiausiai užteršta vieta pasaulyje. Gabone, Oklo, rastas natūralus gamtinis branduolinis reaktorius, kurio amžius, mokslininkų teigimu, yra beveik 2 milijardai metų. Be to, Afrika – žmonijos lopšys: Pietų Afrikoje, Sterkfonteino urve mokslininkai rado 2,3 mln. metų amžiaus australopiteko (būtybės tarp žmogbeždžionių ir dabartinių žmonių) fosiliją. Greičiausiai mes visi esam iš Afrikos.
Utenos STEAM centre yra numatyta visa eilė įdomių susitikimų. Balandžio mėnesį planuojamas susitikimas su gamtininku, operatoriumi, režisieriumi, garsiojo dokumentinio filmo „Sengirė“ kūrėju, mūsų kraštiečiu Mindaugu Survila, vėliau – su fotografu, rašytoju, gamtininku, ne vieno Lietuvos gamtos fotografų konkurso „Auksinis žaltys“ prizo laimėtoju Mariumi Čepuliu.
Sekite informaciją apie susitikimus STEAM centre ir tikrai patirsite neišdildomų įspūdžių.

2023 03 27 afrika

Komentuoti

Panašūs straipsniai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas